آبادی من اسفرورین
  • آبادی من اسفرورین

آبادی من اسفرورین

28,000تومان
مالیات 28,000تومان
  • 10 یا بیشتر 11,000تومان

بررسی اجمالی

بعد از طلب یاری از ایزد یکتا، فرهنگ و سُنن سند هویت و عصاره اندیشه، احساس، باورها و معنویات هر قوم است که اگر معتبر و غنی شود، پایمرد آن قوم در ...

بعد از طلب یاری از ایزد یکتا، فرهنگ و سُنن سند هویت و عصاره اندیشه، احساس، باورها و معنویات هر قوم است که اگر معتبر و غنی شود، پایمرد آن قوم در گذرگاه پرخطر تاریخ خواهد بود.

    سرزمین جاودانه ایران یکی از گهواره های تاریخ و تمّدن بشری به شمار می‌آید که همیشه زمینه ساز دلاوری، مردانگی، روحیه دادخواهی، همدلی، موسیقی عرفانی و پر معنا، ادبیات نیک و سترگ، منابع طبیعی ارزشمند آب و هوایی چهار فصل و معتدل تاریخ فرهنگی بس بزرگ و کهن بوده است.

    آداب و رسوم اقوام ایرانی پربار از اندیشه شگرف بزرگانش و جلا یافته و استثنایی و یکتا است. اگر این مرز و بوم، این وارث حماسه‌های خون، هنوز سربلند و فرازمند در گذرگاه زمان ایستاده است و اگر مانند برخی اقوام متمدّن همه گذشته‌اش را همراه با شناسه در قوم پیروز گم نکرده است. بیشترین سهم را مدیون این شناسنامه معتبر است که نسل جوان، آهنگ هر پیشه که داشته باشد باید این پشتوانه سترگ استقلال زبانی و بالندگی را بشناسد و به آن ارج بگذارد و گرامی‌اش بدارد. اندیشه ورزی یکی از ابزارهایی است که می‌توان با آن مدنیّت را تعریف کرد و صرفأ در مصاف با افکار و اندیشه های متفاوت و متضاد است که امکان رشد فراهم می‌گردد. و در این زمان که بحث هایی پیرامون مدنیت و جامعه ی مدنی در همه ابعاد آن و در همه سطوح اجتماعی مطرح می باشد، هرکمکی، هر چند ناچیز در هموار کردن راه برای شناساندن فرهنگ قومی وظیفه ای است که حد اقل برای خود قایل شده ایم. نگارنده نیز وظیفه خود می‌داند که در حد توان و امکانات خود از چاپ و توزیع این اثر که بتواند در بالا بردن سطح دانش و اندیشه در ارتباط باگذشته خود کوتاهی نکند چراکه متعّهدین به مردمان خود را عقیده بر آنند که: آینده، برآیندِ ناگزیر گذشته و حال است و اگر بخواهیم تاریخ قومی را بررسی کنیم به گفته ناپلئون خواهیم رسید که می‌گفت: تاریخ، هیچ چیز نیست بجز دروغ های مورد اتفّاق همه.   

     « فرهنگ و تمدن ایرانی حاصل حضور حوزه‌های فرهنگی و قومی مختلفی بوده که در طی تاریخ تحولات متعددی را پشت سر گذاشته اند. حضور اقوام و حوزه‌های فرهنگی خرد و کلان در مناطق مختلف مهمترین ویژگی میراث تاریخی ایران زمین است. در این میان برخی از حوزه‌های فرهنگی و قومی متأسفانه چندان شناخته شده نیستند. یکی از این اقوام کمتر شناخته شده در جامعه ایرانی که ریشه در دوران مادها داشته وبه تعبیری باز مانده آن دوران است، فرهنگ وقومیت «تات»‌ها است...  »

   این روزها که به آبادیم «اِسبَوَرین» می‌روم می‌خواهم لایه های امروزین و مدرن را کنار بزنم و در لایه لایه های این همه نو آمدگی عکسی از 60 یا 70 سال پیش را ببینم. امروز گویا همه آنچه از پدر بزرگ ها و مادر بزرگ ها داشتیم به فراموشی بی پایان دچار شده است. این فراموشی از در و دیوار کاه گلی خانه ها تا «دٌ قنبَتی و سٌ  قنبتی» «پَس مَرز» و « نالِشگُن » و گویش و واژه و زبان‌زد و همه چیز را در بر می‌گیرد. چاره ای هم نیست، همه چیز دگرگون شده و شیوه زندگی رنگ و روئی دیگر یافته و تنها افسوس از دست دادن گذشته بر جای مانده است. 


صفحه بندی شده توسط:
احمد موبدی
09125810972
دسته بندی
تاریخی
قطع کتاب
وزیریقطع این کتاب 24.5 در 17.5 می باشد

نظر بدهید

لطفا وارد شوید یا ثبت نام کنید تا نظر بدهید