نام آوران گیلان
  • نام آوران گیلان

نام آوران گیلان

12,000تومان
مالیات 12,000تومان

بررسی اجمالی

زندگی نامه بزرگان دنیا تلنگریست به روح خفته ی مردمی که گذشت مکرّر روزگار، روحشان را با تکرار آمیخته و پیر طریقت یا مراد یا انسان کاملی می خواهد ...

زندگی نامه بزرگان دنیا تلنگریست به روح خفته ی مردمی که گذشت مکرّر روزگار، روحشان را با تکرار آمیخته و پیر طریقت یا مراد یا انسان کاملی می خواهد تا آنها را از این تکرار جدا کرده و به صراط مستقیم علم و دانش هدایت نماید. گاه این انسان کامل در طول دوران زندگی خود، سالکان راه را هدایت کرده و گاه حتی پس از مرگش با به جا گذاشتن سخنان، اعمال و خاطراتش راهگشای مریدان می گردد.

باید دانست هیچ انسانی بدون راهنمایی مراد به راه حق و حقیقت نخواهد رسید و یافتن پیرمراد یا راهنما یا الگو نیز کاریست بس ظریف و دشوار؛ و انسان خواه از روی غرور خویش یا از سر ناآگاهی هیچ گاه به مراد دست نمی یابد و در گمراهی خویش می ماند!

سوال اینجاست: از چه طریقی می توان به پیر طریقت دست یافت؟ آیا کسی را که به عنوان سرمشق خود انتخاب کردیم، می توانیم تا ابد به او اطمینان کرده و وی را نمونۀ اعلای راهنمای خود بنامیم؟

در جواب می توان گفت: پیر طریقت را می توان از میان عالمان دین، علم و فرهنگ یافت.

انسان کامل یا پیر طریقت یا الگو و سرمشق به سن و سال نبوده بلکه به علم و تجربه است. پیر می تواند در طول دوران زندگی اش مراد کسی گردد یا بعد از مرگش با به جا گذاشتن نتیجۀ تلاشی که کرده، راهگشای زندگی مرید شود.

برای اطمینان یافتن از صحت انتخاب الگوی خود می توانیم به گذشته ی انسان کامل یا نتیجه ی اعمالش بنگریم؛ اگر کسی که از دنیا رخت بربست ولی آثار و اعمال صالحش هنوز دهن به دهن می چرخد، می تواند الگوی لایقی باشد.

امام علی ( ع) می فرمایند: « نزد پروردگار عالم شرابی است برای دوستان، وقتی می نوشند، سرمست می شوند و هرگاه سرمست شدند به طرب می آیند. چنانچه به طرب آمدند پاکیزه می شوند و اگر خالص شدند طالب می شوند؛ در صورتی که بیابند می رسند و چنانچه رسیدند متصل می شوند و هر وقت هم آهنگ شدند، فرقی بین آنان و دوستان خدا نیست! »

در مجموعه ی نام آوران گیلان پنجاه تن از بزرگان سرزمین گیلان را به عنوان راهگشای مصایب در هر شاخه ای از علم و هنر نام برده ایم تا علاوه بر ادای دین خود بر مام وطن و فرزندان برومندش، سرلوحه ای نیز به دست جویندگان نام و راه آنها دهیم تا سالکان، در مشکلات خود به آن ها تمسک جویند.

این چهره های شاخص چه در علم و هنر، چه در سینما، موسیقی، ورزش و چه در سیاست سرآمد دوران خود در خطّه ی سرسبز زادگاه خویش شناخته شده اند و نوآموز رونده در هر مسیری می تواند نگاهی عبرت آموز به زندگی و نتایج کارهای این بزرگان نماید تا هدف خود را با توجه به راهی که بزرگان هر طریق مشخص نمودند، پی گیری کند.

دلیل اصلی تدوین چنین کتابی این است که روزها در پی خواندن زندگی نامه بزرگانی که اغلب چهره های شاخص فرهنگ و ادبیات فارسی نیز هستند، به کتابخانه های رشت و شهرستان های دیگر استان گیلان مراجعه نمودم، اما دریغ از کتابی که زندگی نامه ی تمامی این افراد را یکجا بیابم!

گاه پیش می آمد که برای خواندن زندگی فرد مورد نظر هیچ اثری نمی یافتم یا به سختی و پس از مدتها کنکاش به اندکی از آن دست می یافتم. لذا، بر آن شدم تا آستین همت بالازده و حسب حال افراد مورد نظر را در کتابی جمع آوری کرده و به تشنگان علم و هنر هدیه نمایم.

ناگفته نماند با توکل بر خدا اثر حاضر نیمی از یافته های مجموعه ی بزرگیست که تدوین شده و نیم دیگر آن در جلد بعدی به چاپ خواهد رسید.


دسته بندی
اجتماعی
تاریخی
قطع کتاب
وزیری

نظر بدهید

لطفا وارد شوید یا ثبت نام کنید تا نظر بدهید