آشنایی با اصول فقه
  • آشنایی با اصول فقه

آشنایی با اصول فقه

12,000تومان
مالیات 12,000تومان
  • 10 یا بیشتر 10,000تومان

بررسی اجمالی

علم اصول فقه از معدود علومی است که در دنیای اسلام پدید آمده و از ابتکارات دانشمندان و اندیشمندان اسلامی در حوزه‌ی اندیشه می‌باشد. گسترش روزافزون...

علم اصول فقه از معدود علومی است که در دنیای اسلام پدید آمده و از ابتکارات دانشمندان و اندیشمندان اسلامی در حوزه‌ی اندیشه می‌باشد. گسترش روزافزون اسلام در جهان، علمای اسلام را به تحقیق، تتبع و جوابگویی به مسایل مستحدثه واداشت، تنوع و تکثر سؤال‌ها و مسایل رایج در هر عصر و زمانی و محدود بودن منابع عامل مهمی بود تا اندیشمندان به‌ضرورت تدوین قوانین و قواعدی پی ببرند تا بتوانند به کمک آن‌ها جواب مسایل مستحدثه هر عصری را از طریق تفریع مسایل فرعی به مسایل کلی و اصلی به دست آرند و بعدها این مجموعه قواعد و قوانین نام مبانی استنباط یا علم اصول فقه به خود گرفت.

    در این عرصه دانشمندان بزرگی از شیخ مفید (ره) تا خاتم الفقها شیخ مرتضی انصاری (ره) و در عصر حاضر نیز دانشمندان فرزانه‌ای بوده‌اند که تلاش وافری نموده تا این علم از صباوت به بلوغ برسد، بالندگی و شکوفایی علم اصول فقه، فقه و قواعد فقهیه مرهون تلاش بی‌بدیل و کم‌نظیر این هدایت یافتگان شریعت مقدس اسلام است.

   در قرون گذشته بحث قضاوت بر عهده تربیت‌شدگان حوزه‌های علمیه، تنها مراکز علمی دنیای اسلام بوده و علمای اسلام علاوه بر رسالت ترویج دین و آیین شریعت و پاسخگو بودن به مسایل شرعی بعضاً وظیفه قضاوت را نیز بر عهده داشته‌اند ولیکن دریکی دو قرن اخیر با تشکیل مراجع قضایی مستقل و تربیت افراد متخصص جهت منصب قضا و مجزا شدن مراکز علمی، تربیتی مثل دانشکده حقوق از حوزه های علمیه، علم فقه، علم اصول، قواعد فقهیه و سایر علوم مرتبط با قضاوت نیز با توجه به اینکه بخشی از حقوق مدنی و جزایی برگرفته از شرع مقدس اسلام است به دانشگاه‌ها راه‌یافته جزء متون تحصیلی دانش‌پژوهان رشته حقوق قرارگرفته‌اند قطعاً نگاه این دو مرکز به اصول فقه و دایره کاربردی این علم در هر دو مرکز علمی باهم متفاوت خواهد بود. حوزه‌های علمیه با اهتمام بیشتری نسبت به دانشگاه به علم اصول نگاه می‌کنند و بر این اساس علم آموزان این رشته در هر دو مرکز در حد مساوی نخواهند بود.


دسته بندی
فلسفی
آموزشی
قطع کتاب
رقعیاین کتاب در قطع رقعی می باشد

نظر بدهید

لطفا وارد شوید یا ثبت نام کنید تا نظر بدهید